Savudrija

Savudrija - staro ribiško mesto na najzahodnejši delu Hrvaške. Simbol Savudrije je najvišji istrski svetilnik (36 m), ki je hkrati najstarejši na Jadranu. Zgrajen je bil davnega leta 1818, deluje pa še danes.

Svetilnik so začeli graditi s cesarskim dekretom leta 1816, dograjen je bil 1817, z delovanjem pa je pričel 1818. Savudrijski svetilnik je najstarejši še delujoči svetilnik na vzhodni obali Jadranskega morja.

V neposredni bližini svetilnika je znamenita "palača" iz časov Avstro-Ogrske, kamor so od konca 19. stoletja dalje do srede 90-ih let prejšnjega stoletja hodili na klimatsko zdravljenje in počitnice otroci iz avstrijske Štajerske. Sedaj sta obe zgradbi v zasebni lasti in preurejeni v hotel apartmajskega tipa.

Ta kraj je znan še po nečem - po neprijetnem vetru, imenovanem lebić, ki velja za največjega sovražnika ribičev. Zato so ladjice obešene na leseno konstrukcijo na obali. Do savudrijskega polotoka seže vpliv 'tržaške burje' in tukaj se srečujejo trije značilni morski vetrovi, zato so tukajšnjimorski valovi priljubljena točka za deskanje.

V območje Savudrije v širšem smislu spadajo naselja in zaselki Savudrija (danes imenovana Stara Savudrija), Volparija, Borozija, Valfontane, Alberi, Ravna dolina, Bašanija, Gabmboc, Monteneto, Romanija in Zambratija.

Kaj je bil v pisnih virih prvič omenjen 1177. V naselju stoji cerkev sv. Janeza Apostola iz 11. stoletja, ki so jo 1826 popolnoma obnovili, z ohranjeno krstilnico iz leta 1678.

Do leta 1935 je skoraj do Savudrije (nekaj kilometrov manj) vozila znamenita ozkotirna železnica Parenzana, ki je povezovala Trst in nekatera slovenska obalna mesta s Porečem. Kot je znano, so dali za časa vladavine italijanskega diktatorja Benita Mussolinja progo odstraniti.

Nekaj kilometrov južno, v smeri proti Umagu so ostanki rimskega naselja Sipar, večinoma preplavljenega z morjem in verjetno porušenega v 9. stoletju.

Nekoliko vzhodno od starega naselja Savudrija (v smeri proti naselju Alberi) se nahaja trdnjava (stancija) iz 19. stoletja, ki pa je že zelo slabem stanju, vendar kljub temu še vedno naseljena. V času Jugoslavije je bila v njej nastanjena jugoslovanska vojska, ki je na tem področju nadzorovala in varovala ta strateško izredno pomemben in izpostavljen del Istre.


Turistična vodnica Irena Komel

00386 (0)40 230 525

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

O meni

Irena Komel - turistična vodnica.

Državna licenca TVO919

 

 

 

Kontakt

  • Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
  • 00384 40 230 525

Dobro je vedeti

Spletna stran

Avtorske pravice:

e-Moda Design

00386 40 134 744