Hum

Mestece leži na majhnem prostoru (100m dolžine x 30m širine) v osrednjem delu Istre na nadmorski višini 339 in prav zaradi miniaturnih dimenzij dobil naziv "najmanjše mesto na svetu".

Je kot najmanjše mesto na svetu zapisano tudi u Guinnessovu knjigi rekordov. Posebnost je v tem da se ni razširil izven obzidaj. Z zelo majhnimi spremembami je ohranil podobo iz 11 stol. Kraj se v starih listinah prvič omenja leta 1102. v darovnici Ulricha II. V srednjem veku je bil obmejna utrdba na meji med beneško in habsburško posestvijo. Kasneje so dozidali nekaj hiš in župno cerkev Marijinega vnebovzetja. Zgrajena je bila 1802. Pred mestom stoji romanska cerkvev sv. Jeronima s freskami iz 12. stoletja. Freske, ki so narejene pod bizantinskim vplivom.

Z geslom »Rešimo najmanjše mesto na svetu!«, so ga 1972 začeli restavrirati in obnavljati.

Posebnost mesteca je, da prebivalci še vedno volijo svojega župana po starem običaju, njegov mandat taraja eno leto, volitve pa se opravljajo drugo nedeljo v mesecu juliju.

Hum je bil znan glagoljaški center, iz njega izvirajo glagoljaški kodeksi, okrašeni z večbarvnimi inicialami. Prav glagolica je stara hrvaška pisava, in eden od zaščitnih znakov Huma ki je nekoč bil središče sredjeveške pismenosti in književnosti. V glagolici se je tu pisalo še do 20. Stol.

Roč in Hum kot središče glagoljaštva, hrvaške srednjeveške pismenosti in književnosti, svoje korenine imajo v 9. stol. Leta 863. je bizantski car poslal brata Ćirila i Metoda širit bogoslužje med moravske Slovane. Ko je Ciril prevajal sveto pismo iz latinščine v staroslovanski jezik je izumil pismo glagoljicu. Glagoljica se je obdržala na Hrvaškem v Istri in v primorskih krajih kot božja beseda. Služila pa je tudi v administrativne namene, komunikaciji in književnosti. Župniki glagoljaši so tako ohranjali ne le pisavo, ampak tudi tradicije in jezik svojega naroda.

Pri Humu se konča tudi t.i»Aleja glagoljašev«, gre za kompleks 11-tih spominskih obeležij, ki se prične pri naselju Roč in poteka po 7 km dolgi cesti do Huma

Spomenik u čast staremu hrvaškemu pisanju postavljen je 1977 leta je bila ideja Zvaneta Črnja , realizirala pa sta jo Josip Bratulić in Želimir Janeš.

Razen po glagoljici je Hum poznan po rakiji, ki je zdravilna in deluje kot afrodizijak. Delajo jo po zelo starem receptu.


Turistična vodnica Irena Komel

00386 (0)40 230 525

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

 

O meni

Irena Komel - turistična vodnica.

Državna licenca TVO919

 

 

 

Kontakt

  • Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
  • 00384 40 230 525

Dobro je vedeti

Spletna stran

Avtorske pravice:

e-Moda Design

00386 40 134 744