Motovun

Motovunom /Montona je najbolje ohranjen starodavni trg Istre. Ponaša se z pristnim obzidjem. Mesto stoji na vrhu 277 m visoke strme vzpetine s prekrasnim razgledom  na dolino reke Mirne

Pravijo da Motovun leži na viru energije , prehod "zmajeve linije ", ki zelo koristi tako, da so ljudje vedno dobre volje.

V kolikor se boste odločili, da se do mesta povzpnete po stopnicah je dobro da veste, da je to najdaljše stopnišče v istri s 1.052 stopnic.

Po legendi, je Motovun zgradili velikani Veli Joža.

Pripoveduje se, da so nekoč v dolini reke Mirne živjeli divi. Bili so tako veliki, da so si nad Mirno podajali kamenje in gradili mesta. 

Mnogo kasnije, ko so Istro naselili ljudje, so začeli divi izginjati.

Ostal je nikoli pozabljen motovunski div Veli Jože, ki je bil tako velik in močan, da je z golimi rukami lahko zatresel zvonik motovunske crkve.

Motovunska zgodovina se začne z Kelti , ki so na tem mestu postavlili vaško naselje.

Tudi ime vasi je keltskega izvora. In pomeni mesto na hribu. Potem so mu nekaj stoletji vladali Rimljani.

Današnje mesto se je razvilo na mestu nekdanje prazgodovinske utrdbe. Srednejveško mesto sega v 12. in 13. Stoletju. V  11. stoletju so kraju gospodovali poreški škofje in patriarhi iz Ogleja, od leta 1278 pa je bil kraj v posesti Beneške republike.

Vpliv benečanov se pozna v arhitekturi.

Najstarejši del mestnega jedra je obzidan z dobro ohranjenim obzidjem iz 13. in 14. stoletja, utrdbo je sestavljalo kar 9 stolpov.

Motovun je imel strateško lego, saj je na tem povišanem položaju lahko nadzorovali trgovsko pot, ki je vodila po doline Mirne.

Okoli Motovuna so vinogradi in sadovnjaki. Da se naužijete lepega razgleda se morate sprehodit po mestnem obzidju. 

Ob vstopu v mesto na levi strani stoji cerkev servitske Matere božje. Graditi so jo začeli frančeškani 1584 dokončali menihi serviti (od tu ime)

Pot nadaljujemo do renesančnega stražnega stolpa Novih vrat, okrašenega z grbi bogatih družin. Tu je tudi mestni vhod. V cevastem podhodu je ohranjen lapidarij. Od tu pridemo do Resslovega trga- Josef izumitelj ladijskega vijaka, ki je nekaj let živel v Motavunu.

Na skrajnem koncu trga je loža iz 17 stol. In gotski obok grajskih vrat, skozi katera se pride do Trga Anree Antica. Renesančna loggia je iz 17. stoletja. Večina ostalih stavb je iz 16. in 17. stoletja.

Ob trgu stoji župna cerkev, Stolnica sv. Štefana iz 17.stol zgrajena leta 1614 na mestu starejše cerkve po načrtih beneškega arhitekta Paladia. Nekoč v pozni antiki je tu stala starokrščanska bazilika, ki je bila večja od današnje.

Na trgu poleg cerkve stoji obrambni stolp iz 13stol.-eden od devetih. Sedaj služi kot zvonik in je visok 27m. Nasproti cerkve leži občinska palača, grajena v 12. stoletju, razširjena in obnavljena v 16. in 17. stoletju. največja javna zgradba v Istri v času gradnje. Nasproti hotela je vodnjak , drugi najstarejši v Istri. Prvi je v Kopru. Pod osrednjim trgom se nahaja velika cisterna.

Tu se odvijajo številne prireditve med njimi mednarodni Motovun film festival in na katerem sodelujejo filmski umetniki iz celega sveta

Motovunski gozd(foresta) se razteza na 1201ha. Danes je njen del približno 300ha pod zaščiteno območje.

Je največji ohranjeni avtohtoni gozd pretežno listnata drevesa na Hrvaškem . Zanj so skrbeli že Benečani, bil je vir lesa za gradnjo ladij in plač.

O bogastvu gozda in njegovem izkoriščanju so bile povedane številne zgodbe in legende. Tem se ni mogel upreti niti pisatelj Vladimir Nazor v svojem delu Veli Jože.

Motovunski gozd je v zadnjih petdesetih letih doživel bistvene spremembe.

 

Zaradi bolezni je skoraj popolnoma izginil brest, po izgradnji nove ceste, uravnavanja korita Mirne in izgradnji akumulacijskega jezera v dolini Butonige so opazili sušenje hrasta in poljskega jesena.

S stagniranjem površinskih voda, ki ne morejo odtekati, nastajajo močvirnata tla, na srečo pa je danes usoda gozda v rokah strokovnjakov.

Motovunski gozd je najbolj znano najdišče tartufov, dragocenih gomoljev.

Najbolj cenjen je beli tartuf, ki ima tu, zahvaljujoč specifičnim podnebnim pogojem, edinstven okus in izjemno aromo.

V mestu boste našli številne trgovinice, ki vam bodo ponujali ne le tartufe ampak tudi razne izdelke oplemeenitene z okusom tartufov.

 


Turistična vodnica Irena Komel

00386 (0)40 230 525

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

 

 

 

O meni

Irena Komel - turistična vodnica.

Državna licenca TVO919

 

 

 

Kontakt

  • Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
  • 00384 40 230 525

Dobro je vedeti

Spletna stran

Avtorske pravice:

e-Moda Design

00386 40 134 744